Acest proiect doreşte să ofere o şansă copiilor cu tulburare pervazivă de dezvoltare şi familiilor acestora în ceea ce priveşte diagnosticarea timpurie a acestei stări şi acordarea unei asistenţe de specialitate adecvate în ceea ce priveşte educaţia, terapia acestor copii şi procesul de acceptare al familiilor.

Scopul proiectului este dezvoltarea cooperării transfrontaliere dintre persoanele extrem de vulnerabile la procesul de incluziune socială, din judeţele învecinate Satu Mare şi Ujgorod, în vederea dinamizării relaţiilor etnice specifice locale, în vederea relevării moştenirii socio-culturale şi a păstrării identităţii naţionale şi culturale a acestora, prin prisma diversităţii culturale.

Organizaţia Caritas Satu Mare demarează din nou campania intitulată „Două procente – două mâini întinse oamenilor în dificultate!”.

Biroul de Prevenire şi Consiliere Antidrog al Organizaţiei Caritas Satu Mare cu ocazia Zilei Internaţionale a Persoanelor cu Handicap, în data  de 3 decembrie la ora 17.00 la Casa de Cultură G. M. Zamfirescu, organizează întâlnirea OPEN CLUB.

Organizaţia Caritas Satu Mare a invitat Moşul să poposească un pic şi în oraşul nostru!