Ziua Internaţională a Persoanelor Vârstnice

Membrii Centrului "Speranţa" pentru vârstnici au dovedit din nou că au încă foarte multe bucurii de trăit şi de oferit.

Vârstnicii de la Centrul de zi "Speranţa" a Organizaţiei Caritas a Diecezei Satu Mare  - au sărbătorit în data de 6 octombrie Ziua Internaţională a Persoanelor Vârstnice. Sărbătoriţii s-au pregătit cu un program special, multicultural pentru această ocazie importantă - au cântat, au recitat poezii, au dansat - dovedind că o persoană de vârsta a treia poate avea un suflet tânăr şi frumos, şi dovedind de asemenea că un vârstnic poate avea încă foarte foarte multă bucurii de trăit şi de oferit.
La eveniment au participat alături de vârstnicii Clubului "Speranţa": Lang Ladislau, directorul Organizaţiei Caritas a Diecezei Satu Mare, Pataki Csaba, preşedintele Consiliului Judeţean, Alexandru Panea, vicepreşedintele Consiliului Judeţean şi Felicia Hrihorişan, reprezentantă a Compartimentului de Prevenire din cadrul IPJ Satu Mare.

Centrul de zi "Speranţa" oferă programe pentru peste 110 pensionari. Implicându-se în activităţile şi evenimentele organizate în cadrul clubului, vârstnicii îşi menţin sănătatea corporală şi mintală într-un mod cât se poate de plăcut.

Sufletul festivităţii a fost Hauler Magdolna. Kincses Angéla şi Kuki Simona Renáta au oferit sprijin important în derularea evenimentului.