Şi Organizaţia Caritas Satu Mare s-a implicat în acţiunea EAD

Acţiunea europeană în materie de droguri pleacă de la o idee simplă. Numeroase persoane şi organizaţii au un rol important în difuzarea informaţiilor şi în derularea acţiunilor de sensibilizare faţă de riscurile asociate abuzului de droguri, în special în rândul tinerilor.

De aceea, Comisia Europeană propune ca orice entitate cu responsabilităţi oficiale, putere de decizie sau prerogative economice, sociale şi de reprezentare să-şi ia angajamentul de a derula o acţiune specifică. Acţiunea europeană în materie de droguri se va baza pe principiul ?responsabilităţii comune?, o responsabilitate asumată de toţi membrii societăţii, de la oameni obişnuiţi până la specialişti.

Centrul de prevenire şi consiliere antidrog din cadrul Organizaţiei Caritas Satu Mare s-a angajat în mod voluntar în vederea desfăşurării de acţiuni practice de sprijinire EAD.

Angajamentul constă în: http://ec.europa.eu/ead/html/Controller?Action=static&pag=17&OrgId=246