Aligatorul Vesel în Odoreu şi Acâş

Acţiunea „Aligatorul vesel” demarat de Organizaţia Caritas a Diecezei Satu Mare în colaborare cu Societatea Medicală Sf. Anton şi cu sprijinul domnului consilier local Csaba Maskulik în 14 noiembrie a ajuns la Odoreu şi la Acâş.

Copii din ambele localităţi au ascultat cu mare atenţie şi curiozitate prezentarea medicilor stomatologi. Ei au explicat pe îndelete regulile unei igiene bucale, îndemnându-i pe cei mici să nu se teamă de medicul stomatolog şi să-ţi facă controlul dinţişorilor cel puţin de două ori pe an. La Odoreu 327 de copii au primit pacheţelul aligatorului vesel compus din pastă şi periuţe de dinţi, iar la Acâş 247. Doctorul Raţiu a atras atenţia profesorilor şi a copiilor că în scurt timp se va deschide un cabinet stomatologic modern, unde copii vor beneficia de control gratuit. Domnul Maskulik a îndemnat profesorii să perpetueze cu educaţia copiilor legată de igiena dentară care este practic baza sănătăţii noastre.  Săptămâna viitoare acţiunea va continua la Carei.