Actualizare site privind stadiul de implementare a proiectului

În luna noiembrie, activitatea de implementare s-a derulat conform planurilor, având loc următoarele progrese, realizări și rezultate.

În luna noiembrie 2023, Asociația Organizația Caritas a Diecezei Satu Mare, în parteneriat cu Primăria Comunei Turulung și Școala Gimnazială Turulung a continuat implementarea proiectului „Conexiune Interetnică” derulat cu sprijinul financiar Active Citizens Fund România, program finanțat de Islanda, Liechtenstein și Norvegia prin Granturile SEE 2014-2021.

Scopul proiectului cu o durată de 24 luni este determinarea tinerilor romi și a actorilor locali din Turulung să-și crească capacitatea de intervenție în propria comunitate. În cadrul proiectului se vor organiza: 4 acțiuni comunitare, 2 evenimente culturale, 2 competiții sportive, se va facilita accesul la servicii sociale comunitare prin extinderea și îmbunătățirea serviciilor sociale din cadrul Centrului Comunitar „Sf. Martin de Tours” din Turulung, creșterea calității învățării bazată pe o educare și instruire inovatoare.

În perioada 1-29 noiembrie 2023, activitatea de implementare s-a derulat conform planurilor.

Au continuat:

• programele educaționale derulate de Centrul comunitar „Sfântul Martin de Tours” din Turulung al Organizației Caritas
  • activitățile în cadrul programului de Educație parentală" desfășurat la Centrul comunitar „Sfântul Martin de Tours” din Turulung al Organizației Caritas
  • activitățile în cadrul programului Orientare profesională și vocațională"
  • meditațiile după orele școlare în cadrul programului Excelență prin educație"
  • antrenamentele în cadrul programului Integrare socială prin sport"
  • activitățile în cadrul programului Integrare socială prin educație ecologică".

Joi, 9 noiembrie a fost organizată cea de-a patra ediție a acțiunii comunitare de curățenie cu participarea a patruzeci și cinci de localnici - angajați ai primăriei, elevi de clasa a V-a, de la Școala Gimnazială Turulung, alături de diriginta lor, specialiști ai Centrului comunitar „Sfântul Martin de Tours” al Organizației Caritas, precum și membri ai grupului de acțiune locală format în cadrul proiectului sus-menționat, persoane beneficiare de ajutor social, și nu în ultimul rând, voluntari din comunitatea romă.

În aceeași zi, elevii din clasa a V-a, din cadrul Școlii Gimnaziale Turulung au plantat panseluțe în ghivecele din stația de autobuz situată în centrul comunei. Florile au provenit din serele amplasate în curtea Centrului nostru comunitar „Sf. Martin de Tours”, ele fiind îngrijite cu multă atenție de școlarii care participă la orele de educație ecologică.

Tot în data de 9 noiembrie, membrii grupului de inițiativă din Turulung, împreună cu angajații Centrului nostru comunitar „Sf. Martin de Tours” au înfrumusețat curtea unității.

În ceea ce privește promovarea și comunicarea:

• pe site-ul organizației au fost publicate două știri, și anume:
    • o știre referitoare la acțiunea comunitară de curățenie transmisă și partenerilor media prin intermediul unui comunicat de presă (2.2, 1)
    • o știre legată de evenimentul de diseminare de bune practici și vernisaj, care, de asemenea, a fost transmisă și presei prin intermediul unui comunicat de presă (2.1, 1)
  • pe pagina de Facebook a organizației au fost publicate 5 postări, și anume:
    • un album despre activitățile creative organizate de Centrul comunitar "Sf. Martin de Tours" din Turulung (2.1)
    • un album cu poze realizate cu ocazia acțiunii comunitare de curățenie din data de 9 noiembrie (2.2)
    • un album cu fotografii efectuate cu prilejul înfrumusețării stației de autobuz de către elevii implicați în programul de educație ecologică (2.2)
    • o postare referitoare la activitatea grupului de inițiativă locală (2.1)
    • un album foto realizat cu ocazia seminarului de diseminare de bune practici din data de 28 noiembrie (2.1)
  • în data de 28 noiembrie, la Școala Gimnazială Turulung a avut loc vernisajul foto (2.3), în cadrul căruia 30 de copii - elevi ai școlii, dintre care unii beneficiari ai Centrului comunitar „Sf. Martin de Tours” - au expus 92 de fotografii realizate în cadrul atelierului de inițiere în fotografie derulat în luna iulie a acestui an. Cu această ocazie, juriul format din reprezentanți ai partenerilor implicați în proiect și din doi membri ai comunității au desemnat cei trei câștigători ai concursului, ei fiind premiați în cadrul vernisajului.
  • tot în data de 28 noiembrie a avut loc, în sala de ședințe a Primăriei Comunei Turulung, evenimentul de diseminare de bune practici (1.3) la care au participat 19 specialiști în administrația publică, cadre didactice și experți în servicii sociale.
  • prin prezenta s-a efectuat actualizarea lunară a informațiilor de pe website-ul organizației privind stadiul de implementare a proiectului (2.1).

Data actualizării: 29.11.2023

Elaborat:
Boros Ioan - manager proiect
E-mail: boros.janos@caritas-sm.ro

Lucrăm împreună pentru o Europă verde, competitivă și incluzivă.

Proiectul este derulat de Asociația Organizația Caritas a Diecezei Satu Mare în parteneriat cu Primăria Comunei Turulung și Școala Gimnazială Turulung și beneficiază de o finanțare în valoare de 148.000 euro, prin programul Active Citizens Fund România, finanțat de Islanda, Liechtenstein și Norvegia prin Granturile SEE 2014-2021. Conținutul acestui website nu reprezintă în mod necesar poziția oficială a Granturilor SEE și Norvegiene 2014-2021; pentru mai multe informații accesați www.eeagrants.org. Informații despre Active Citizens Fund România sunt disponibile la www.activecitizensfund.ro.