Actualizare site privind stadiul de implementare a proiectului

În luna iulie, activitatea de implementare s-a derulat conform planurilor, având loc următoarele progrese, realizări și rezultate.

În luna iulie 2023, Asociația Organizația Caritas a Diecezei Satu Mare, în parteneriat cu Primăria Comunei Turulung și Școala Gimnazială Turulung a continuat implementarea proiectului „Conexiune Interetnică” derulat cu sprijinul financiar Active Citizens Fund România, program finanțat de Islanda, Liechtenstein și Norvegia prin Granturile SEE 2014-2021.

Scopul proiectului cu o durată de 24 luni este determinarea tinerilor romi și a actorilor locali din Turulung să-și crească capacitatea de intervenție în propria comunitate. În cadrul proiectului se vor organiza: 4 acțiuni comunitare, 2 evenimente culturale, 2 competiții sportive, se va facilita accesul la servicii sociale comunitare prin extinderea și îmbunătățirea serviciilor sociale din cadrul Centrului Comunitar „Sf. Martin de Tours” din Turulung, creșterea calității învățării bazată pe o educare și instruire inovatoare.

În perioada 1-31 iulie 2023, activitatea de implementare s-a derulat conform planurilor.

Au continuat activitățile educative oferite de Centrul comunitar „Sfântul Martin de Tours”.

Pe perioada vacanței școlare au fost suspendate:

• activitățile în cadrul programului de "Educație parentală" desfășurat la Centrul comunitar „Sfântul Martin de Tours”
  • activitățile în cadrul programului de "Orientare profesională și vocațională"
  • meditațiile după orele școlare în cadrul programului "Excelență prin educație"
  • antrenamentele în cadrul programului "Integrare socială prin sport"
  • activitățile în cadrul programului "Integrare socială prin educație ecologică".

A fost întocmit Raportul tehnic și Raportul financiar intermediar Nr. 3 către Operatorul de Fond.

Am început pregătirile pentru Vernisajul foto (2.3) care va avea loc în luna septembrie. În perioada 17-20 iulie a fost organizat un workshop de inițiere în fotografie la Centrul comunitar „Sfântul Martin de Tours” la care au participat unsprezece elevi ai Școlii Gimnaziale Turulung și nouăsprezece școlari beneficiari ai centrului Caritas din localitate. În primele două zile, copiii s-au familiarizat cu cele mai importante noțiuni de bază ale fotografiei, în a treia zi, elevii au aplicat în practică cunoștințele teoretice acumulate, capturând imagini cu activități în aer liber, promovând totodată și valorile culturale ale comunităților locale. În ultima zi de atelier, au selectat împreună cele mai bune fotografii care vor fi expuse în cadrul Vernisajului foto (2.3) și s-au familiarizat și cu câteva tehnici de manipulare foto posibile prin programele de editare.

În ceea ce privește promovarea și comunicarea:

• pe site-ul organizației a fost publicată o știre referitoare la atelierul de inițiere în fotografie, știre ce a fost transmisă și partenerilor media prin intermediul unui comunicat de presă (2.1, 1)
  • pe pagina de Facebook a organizației au fost publicate 3 postări, și anume:
    • o postare referitoare la activitățile de vacanță derulate de Centrul comunitar „Sfântul Martin de Tours” (2.1)
    • o postare legată de implicarea membrilor grupului de acțiune în activitățile educative oferite de Centrul comunitar „Sfântul Martin de Tours” (2.2)
    • o postare despre atelierul de inițiere în fotografie organizat la Centrul comunitar „Sfântul Martin de Tours” (2.1)
  • prin prezenta s-a efectuat actualizarea lunară a informațiilor de pe website-ul organizației privind stadiul de implementare a proiectului (2.1).

Data actualizării: 31.07.2023

Elaborat:
Boros Ioan - manager proiect
E-mail: boros.janos@caritas-sm.ro

Lucrăm împreună pentru o Europă verde, competitivă și incluzivă.

Proiectul este derulat de Asociația Organizația Caritas a Diecezei Satu Mare în parteneriat cu Primăria Comunei Turulung și Școala Gimnazială Turulung și beneficiază de o finanțare în valoare de 148.000 euro, prin programul Active Citizens Fund România, finanțat de Islanda, Liechtenstein și Norvegia prin Granturile SEE 2014-2021. Conținutul acestui website nu reprezintă în mod necesar poziția oficială a Granturilor SEE și Norvegiene 2014-2021; pentru mai multe informații accesați www.eeagrants.org. Informații despre Active Citizens Fund România sunt disponibile la www.activecitizensfund.ro.