Actualizare site privind stadiul de implementare a proiectului

În luna ianuarie, activitatea de implementare s-a derulat conform planurilor, având loc următoarele progrese, realizări și rezultate.

În luna ianuarie 2024, Asociația Organizația Caritas a Diecezei Satu Mare, în parteneriat cu Primăria Comunei Turulung și Școala Gimnazială Turulung a continuat implementarea proiectului „Conexiune Interetnică” derulat cu sprijinul financiar Active Citizens Fund România, program finanțat de Islanda, Liechtenstein și Norvegia prin Granturile SEE 2014-2021.

Scopul proiectului cu o durată de 24 luni este determinarea tinerilor romi și a actorilor locali din Turulung să-și crească capacitatea de intervenție în propria comunitate. În cadrul proiectului se vor organiza: 4 acțiuni comunitare, 2 evenimente culturale, 2 competiții sportive, se va facilita accesul la servicii sociale comunitare prin extinderea și îmbunătățirea serviciilor sociale din cadrul Centrului Comunitar „Sf. Martin de Tours” din Turulung, creșterea calității învățării bazată pe o educare și instruire inovatoare.

În perioada 1-31 ianuarie 2024, activitatea de implementare s-a derulat conform planurilor.

Au continuat:

• programele educaționale derulate de Centrul comunitar „Sfântul Martin de Tours” din Turulung al Organizației Caritas
  • activitățile în cadrul programului de Educație parentală" desfășurat la Centrul comunitar „Sfântul Martin de Tours” din Turulung al Organizației Caritas
  • activitățile în cadrul programului Orientare profesională și vocațională"
  • meditațiile după orele școlare în cadrul programului Excelență prin educație"
  • antrenamentele în cadrul programului Integrare socială prin sport"
  • activitățile în cadrul programului Integrare socială prin educație ecologică".

În data de 9 ianuarie, membrii grupului de acțiune a actorilor locali, au întocmit o listă cu propuneri care pot avea un impact pozitiv real asupra calității vieții persoanelor și familiilor care trăiesc în condiții mai grele, propuneri pe care le-au transmis și autorităților locale.

Joi, 18 ianuarie, cursul PIC organizat pentru 8 pedagogi ai Școlii Gimnaziale Turulung și pentru 2 specialiști ai Centrului comunitar „Sf. Martin de Tours” al Caritas s-a încheiat cu inspecție la oră. K. Nagy Emese, doctor habilitat, profesor universitar, directoarea Institutului Pedagogic al Universității din Miskolc (Ungaria) a vizitat 3 ore de curs pentru a observa cum este implementată metoda PIC de către pedagogii care au participat la cursul de formare.

În ceea ce privește promovarea și comunicarea:

• am trimis invitațiile reprezentanților organelor de presă pentru Conferința de presă de la încheierea proiectului care va avea loc în data de 8 februarie (1.2)
  • au fost achiziționate cele două apariții în presă - offline și online - pentru publicarea Comunicatului de presă la încheierea proiectului, în data de 9 februarie (1.4)
  • pe pagina de Facebook a organizației au fost publicate 8 postări, și anume:
    • cinci postări referitoare la activitățile educaționale derulate de Centrul comunitar "Sf. Martin de Tours", în cadrul proiectului (2.2, 2.2, 2.2, 2.2, 2.2)
    • o postare legată de aplicarea metodei PIC în cadrul activităților de grup organizate de Centrul "Sf. Martin de Tours" (2.1)
    • o postare despre ultima inspecție la oră care a avut loc în cadrul cursului PIC (2.1)
    • o postare referitoare la formularea de către membrii grupului de acțiune locală a unei liste cu propuneri care ar putea îmbunătăți condițiile de viață a minorității rome (2.1)
  • au fost achiziționate cele 2 plăci comemorative pentru a înlocui plăcile billboard, după încheierea proiectului (2.4)
  • prin prezenta s-a efectuat actualizarea lunară a informațiilor de pe website-ul organizației privind stadiul de implementare a proiectului (2.1).

Data actualizării: 31.01.2024

Elaborat:
Boros Ioan - manager proiect
E-mail: boros.janos@caritas-sm.ro

Lucrăm împreună pentru o Europă verde, competitivă și incluzivă.

Proiectul este derulat de Asociația Organizația Caritas a Diecezei Satu Mare în parteneriat cu Primăria Comunei Turulung și Școala Gimnazială Turulung și beneficiază de o finanțare în valoare de 148.000 euro, prin programul Active Citizens Fund România, finanțat de Islanda, Liechtenstein și Norvegia prin Granturile SEE 2014-2021. Conținutul acestui website nu reprezintă în mod necesar poziția oficială a Granturilor SEE și Norvegiene 2014-2021; pentru mai multe informații accesați www.eeagrants.org. Informații despre Active Citizens Fund România sunt disponibile la www.activecitizensfund.ro.