Actualizare site privind stadiul de implementare a proiectului

În luna decembrie, activitatea de implementare s-a derulat conform planurilor, având loc următoarele progrese, realizări și rezultate.

În luna decembrie 2023, Asociația Organizația Caritas a Diecezei Satu Mare, în parteneriat cu Primăria Comunei Turulung și Școala Gimnazială Turulung a continuat implementarea proiectului „Conexiune Interetnică” derulat cu sprijinul financiar Active Citizens Fund România, program finanțat de Islanda, Liechtenstein și Norvegia prin Granturile SEE 2014-2021.

Scopul proiectului cu o durată de 24 luni este determinarea tinerilor romi și a actorilor locali din Turulung să-și crească capacitatea de intervenție în propria comunitate. În cadrul proiectului se vor organiza: 4 acțiuni comunitare, 2 evenimente culturale, 2 competiții sportive, se va facilita accesul la servicii sociale comunitare prin extinderea și îmbunătățirea serviciilor sociale din cadrul Centrului Comunitar „Sf. Martin de Tours” din Turulung, creșterea calității învățării bazată pe o educare și instruire inovatoare.

În perioada 1-31 decembrie 2023, activitatea de implementare s-a derulat conform planurilor.

Au continuat:

• programele educaționale derulate de Centrul comunitar „Sfântul Martin de Tours” din Turulung al Organizației Caritas
  • activitățile în cadrul programului de Educație parentală" desfășurat la Centrul comunitar „Sfântul Martin de Tours” din Turulung al Organizației Caritas
  • activitățile în cadrul programului Orientare profesională și vocațională"
  • meditațiile după orele școlare în cadrul programului Excelență prin educație"
  • antrenamentele în cadrul programului Integrare socială prin sport"
  • activitățile în cadrul programului Integrare socială prin educație ecologică".

Mămicile care fac parte din grupul de inițiativă au fost foarte active și în ultima lună a anului. Ele au pregătit pachete cu dulciuri pentru toți preșcolarii care frecventează Grădinița cu Program Prelungit Turulung; au organizat un atelier de creație în cadrul căruia au confecționat decorațiuni pentru masa de Crăciun alături de mămicile care frecventează programul de "Educație parentală"; au participat la atelierul de ornat turtă dulce organizat la Centrul comunitar „Sfântul Martin de Tours”.

În ceea ce privește promovarea și comunicarea:

• pe pagina de Facebook a organizației au fost publicate 3 postări, și anume:
    • o postare referitoare la vernisajul foto organizat la sfârșitul lunii noiembrie (2.2)
    • un album foto din imaginile realizate cu ocazia înmânării cadourilor pregătite de membrii grupului de inițiativă pentru preșcolarii care frecventează Grădinița cu Program Prelungit Turulung (2.1)
    • un album cu poze realizate cu ocazia atelierului de creație la care au participat mămicile din grupul de inițiativă împreună cu mămicile care frecventează programul de "Educație parentală" (2.2)
  • prin prezenta s-a efectuat actualizarea lunară a informațiilor de pe website-ul organizației privind stadiul de implementare a proiectului (2.1).

Data actualizării: 31.12.2023

Elaborat:
Boros Ioan - manager proiect
E-mail: boros.janos@caritas-sm.ro

Lucrăm împreună pentru o Europă verde, competitivă și incluzivă.

Proiectul este derulat de Asociația Organizația Caritas a Diecezei Satu Mare în parteneriat cu Primăria Comunei Turulung și Școala Gimnazială Turulung și beneficiază de o finanțare în valoare de 148.000 euro, prin programul Active Citizens Fund România, finanțat de Islanda, Liechtenstein și Norvegia prin Granturile SEE 2014-2021. Conținutul acestui website nu reprezintă în mod necesar poziția oficială a Granturilor SEE și Norvegiene 2014-2021; pentru mai multe informații accesați www.eeagrants.org. Informații despre Active Citizens Fund România sunt disponibile la www.activecitizensfund.ro.