Patru zone din Turulung au fost ecologizate de localnici

Scopul acțiunii de curățenie a fost promovarea unui comportament responsabil față de mediu.

Miercuri, 29 martie, la ora 8 dimineața, în curtea Primăriei Comunei Turulung s-au întâlnit localnicii care au ales să se implice în acțiunea de curățenie de primăvară inițiată de primărie. Edilul Gheorghe Gyákon le-a informat pe cei prezenți despre programul acțiunii, iar apoi au fost înmânate participanților mănuși de protecție și saci pentru colectarea deșeurilor. La acțiune au participat 43 de persoane. Pe lângă angajații primăriei și ai Centrului comunitar „Sf. Martin de Tours” al Organizației Caritas, au optat să facă un bine pentru comunitatea în care trăiesc și elevi ai Școlii Gimnaziale Turulung, membri ai grupului de acțiune locală, beneficiari de ajutor social și voluntari din comunitatea romă.

În cadrul acțiunii, au fost ecologizate marginile drumului dintre Turulung și Turulung-Vii, respectiv dintre Turulung și Gherța Mică, ale drumului care duce la Capela „Sfântul Donat”, precum și zona centrală a comunei.

Elevi din clasa a V-a a Școlii Gimnaziale Turulung, sub coordonarea profesoarei Kriszta Rakoci au curățat drumul spre capelă de deșeurile din hârtie, plastic și sticlă. Deși nu făcea parte din planul inițial, dacă tot au ajuns până acolo, școlarii au decis să strângă în zona lăcașului sfânt și crengile căzute din cauza vântului intens din ultimele zile. În Duminica Floriilor, în jur de 150-200 de credincioși vin la capelă parcurgând Calea Crucii pentru a medita despre pătimirea şi moartea Mântuitorului. Elevii s-au bucurat mult că datorită eforturilor depuse, evenimentul religios din această duminică se va derula într-un mediu mai curat și astfel mai frumos.

Acțiunea de curățenie a fost organizată de Primăria Comunei Turulung în cadrul proiectului „Conexiune Interetnică”. Proiectul implementat de Organizația Caritas a Diecezei Satu Mare, în parteneriat cu Primăria Comunei Turulung și Școala Gimnazială Turulung este derulat cu sprijinul financiar Active Citizens Fund România, program finanțat de Islanda, Liechtenstein și Norvegia prin Granturile SEE 2014-2021 și are ca scop determinarea tinerilor romi și a actorilor locali din Turulung să-și crească capacitatea de intervenție în propria comunitate.

Despre Programul Active Citizens Fund România

Programul Active Citizens Fund România este finanțat prin Granturile SEE 2014-2021. Obiectivul general al Granturilor este de a reduce disparitățile economice și sociale și a consolida relațiile bilaterale dintre cele 15 state beneficiare și statele donatoare (Islanda, Liechtenstein, Norvegia). Programul este administrat de către consorțiul compus din Fundația pentru Dezvoltarea Societății Civile, Fundația pentru Parteneriat, Centrul de Resurse pentru Comunitățile de Romi, Fundația PACT și Frivillighet Norge, care acționează în calitate de Operator de Fond desemnat de către FMO – Oficiul Mecanismului Financiar al Granturilor SEE și Norvegiene. Active Citizens Fund România vizează consolidarea societății civile și a cetățeniei active și creșterea capacității grupurilor vulnerabile. Cu o alocare totală de 46.000.000 euro, programul urmărește dezvoltarea pe termen lung a sustenabilității și capacității sectorului societății civile, intensificând rolul său în promovarea participării democratice, a cetățeniei active și a drepturilor omului și consolidând în același timp relațiile bilaterale cu statele donatoare Islanda, Liechtenstein și Norvegia. Pentru mai multe informații despre Active Citizens Fund în România, vă rugăm accesați www.activecitizensfund.ro. Pentru mai multe informații despre Granturile SEE și Norvegiene, accesați www.eeagrants.ro.”

Informații suplimentare legate de proiect se pot obține de la Asociația Organizația Caritas a Diecezei Satu Mare, str. Lükő Béla nr. 15, Satu Mare, Telefon: 0261-710464, E-mail: caritas@caritas-sm.ro.

Lucrăm împreună pentru o Europă verde, competitivă și incluzivă.

Proiectul este derulat de Asociația Organizația Caritas a Diecezei Satu Mare în parteneriat cu Primăria Comunei Turulung și Școala Gimnazială Turulung și beneficiază de o finanțare în valoare de 148.000 euro, prin programul Active Citizens Fund România, finanțat de Islanda, Liechtenstein și Norvegia prin Granturile SEE 2014-2021. Conținutul acestui website nu reprezintă în mod necesar poziția oficială a Granturilor SEE și Norvegiene 2014-2021; pentru mai multe informații accesați www.eeagrants.org. Informații despre Active Citizens Fund România sunt disponibile la www.activecitizensfund.ro.