Együtt egy erősebb, összetartóbb közösségért

Konferenciával zárult Túrterebesen az Interetnikus kapcsolódási pontok című projekt gyakorlatba ültetése. 


 

Példaértékű összefogás indult el 2022 februárjában Túrterebesen, amikor is a Szatmári Egyházmegyei Caritas, Túrterebes Község Polgármesteri Hivatalával és a Túrterebesi Általános Iskolával közösen megkezdte az Interetnikus kapcsolódási pontok című pályázat gyakorlatba ültetését. A január végén lezárult projekt keretében gyermekeknek, szülőknek, pedagógusoknak szóló programok, továbbá közösségi események és akciók kerültek megszervezésre. A pályázat főbb tevékenységeiről, valamint legfontosabb eredményeiről a gyakorlatba ültetését vállalt felek február 8-án, csütörtökön, a helyi önkormányzat gyűléstermében megtartott projektzáró rendezvényen tájékoztatták a nagyközönséget.

Az esemény kezdetén a projektpartnerek képviselői: Gyákon György polgármester, Sárosi Tibor iskolaigazgató, valamint dr. Román János Caritas-vezérigazgató köszöntötték az egybegyűlteket. A folytatásban Boros János projektmenedzser bemutatta a pályázatot, részletesen kitérve minden egyes tevékenységre és eredményre.

A projekt keretében a Caritas túrterebesi Szent Márton Közösségi Központja bővítette szolgáltatásainak palettáját, mégpedig olyan programokkal, amelyek a közösség kisebbségi és többségi tagjai számára egyaránt elérhetőkké váltak – tájékoztatott Boros János. A projektnek köszönhetően több oktatási program is zajlott párhuzamosan, mégpedig: Szakmai orientációs program, Kiválóságra nevelés program, Szociális integráció ökológiai nevelés révén program, Szociális integráció sport által program, valamint Szülőnevelő program. A Túrterebesi Általános Iskola 8, továbbá a Caritas Szent Márton Központjának 2 pedagógusa vett részt KIP (Komplex Instrukciós Program)-képzésen a pályázat keretében – számolt be a projektmenedzser. Annak érdekében, hogy a túrterebesi helyi közösség tagjai bekapcsolódjanak a hátrányos helyzetű személyek érdekérvényesítését megcélzó tevékenységekbe, két helyi akciócsoport alakult meg. Népszerűek voltak a közösségi események, amit a résztvevők száma is igazol: a 4 közösségi takarítási akción 184 helyi lakos, a 2 közösségi főzőversenyen 112 személy, a 2 focibajnokságon 100 diák és felnőtt volt jelen – részletezte Boros János. A projekt keretében fotókiállításra került sor tavaly novemberben, amelyen 30 tanuló 92 fotója volt megtekinthető. A gyermekek ügyességéről a projektzáró résztvevői is meggyőződhettek, hiszen a képeket a helyszínen is láthatták.

Bár a pályázat lezárult, a megkezdett munka több területen folytatódik – hangsúlyozta a projektmenedzser. Így a Szent Márton Központ a projekt véget érte után is több ellátott számára biztosít szociális szolgáltatásokat (minimum 80 gyermeknek); folytatódik a Szülőnevelő program, ahogyan a központ udvarán található 3 fóliasátorban zajló kertészkedési foglalkozások is; a KIP-módszert a továbbiakban is alkalmazzák majd a Túrterebesi Általános Iskolában, valamint a Szent Márton Központban; a projekt keretében megalakult két, diákokból álló focicsapat folytatja az edzéseket.

Az esemény végén a projektpartnerek képviselői biztosították arról az egybegyűlteket, hogy amennyiben újabb közös pályázati lehetőség adódik, szívesen dolgoznak majd újra együtt. 

Az Interetnikus kapcsolódási pontok című projektet a Szatmári Egyházmegyei Caritas Szervezet, Túrterebes Község Polgármesteri Hivatalával és a Túrterebesi Általános Iskolával partnerségben valósította meg. A projekt támogatója az Izland, Liechtenstein és Norvégia által a 2014-2021-es EGT és Norvég Alapokból finanszírozott Active Citizens Fund România program volt.


Az Active Citizens Fund România programról

Az Active Citizens Fund România a 2014-2021-es EGT és Norvég Alapokból finanszírozott program. Az Alapok fő célkitűzése a gazdasági és társadalmi különbségek csökkentése, valamint a kétoldalú kapcsolatok megerősítése a 15 kedvezményezett ország és a donor országok (Izland, Liechtenstein, Norvégia) között. A program kezelője egy konzorcium, amelynek tagjai: Fundația pentru Dezvoltarea Societății Civile, Fundația pentru Parteneriat, Centrul de Resurse pentru Comunitățile de Romi, Fundația PACT és Frivillighet Norge, amelyek Alapkezelőként működnek az FMO – az EGT és Norvég Alapok Finanszírozási Mechanizmus Irodájának megbízásából. Az Active Citizens Fund România a civil társadalom és az aktív állampolgárság megerősítését, valamint a társadalmilag kiszolgáltatott csoportok kapacitásának növelését célozza meg. A 46.000.000 euró értékű program hosszú távon törekszik a civil szektor fenntarthatóságának és kapacitásának fejlesztésére, erősítve szerepét a demokratikus részvétel, az aktív állampolgárság és az emberi jogok előmozdítása terén, és ugyanakkor megerősítve a kétoldalú kapcsolatokat a donor országokkal (Izland, Liechtenstein, Norvégia). Az Active Citizens Fund România kapcsán bővebb információkért látogassanak el honlapjukra: www.activecitizensfund.ro. Az EGT és Norvég Alapokról a www.eeagrants.ro honlapon tudhatnak meg többet. 


A projekttel kapcsolatos bővebb információk a Szatmári Egyházmegyei Caritas Szervezetnél igényelhetők, székhely: Szatmárnémeti, Lükő Béla utca 15. szám, telefon:  0261-710464, e-mail: caritas@caritas-sm.ro.



Working together for a green, competitive and inclusive Europe.

 


 


A projekt megvalósítója a Szatmári Egyházmegyei Caritas Szervezet, Túrterebes Község Polgármesteri Hivatalával és a Túrterebesi Általános Iskolával együttműködésben. A projekt 148 000 euró támogatásban részesül az Active Citizens Fund România részéről, az Izland, Liechtenstein és Norvégia által a 2014-2021-es EGT és Norvég Alapokból finanszírozott program keretében. Jelen weboldal tartalma nem feltétlenül tükrözi a 2014-2021-es EGT és Norvég Alapok hivatalos álláspontját; bővebb felvilágosítás a www.eeagrants.org honlapon elérhető. Az Active Citizens Fund România-val kapcsolatban információk a www.activecitizensfund.ro weboldalon találhatók.