Diákok egy tisztább és zöldebb Túrterebesért

A Szociális integráció ökológiai nevelés révén elnevezésű program környezetvédelmi tevékenységein 50 helyi iskolás vesz részt. 


 

Környezetvédelmi témákat boncolgatnak vagy a Caritas Szent Márton Központjának fóliasátraiban kertészkednek a Szociális integráció ökológiai nevelés révén című programban résztvevő túrterebesi diákok.

A program keretében zajló színes tevékenységekbe 50 diák kapcsolódik be rendszeresen: a Túrterebesi Általános Iskola 20 tanulója, valamint a Caritas Szent Márton Központjába járó 30 iskolás.

A hetente megszervezett találkozók keretében, a globális ökológiai kihívások mellett, a programot irányító Orbán Ildikó biológia-tanárnő arról is beszél a gyerekekkel, mit tehetnek közvetlen környezetük megóvása érdekében – hogy tisztább legyen a Túr, zöldebb az utca, ahol laknak. Az ökológiai nevelés órákon fontos szempont, hogy a gyerekek megértsék, a növény- és állatvilágot érő káros hatások minden helyi ember életére kihatnak, így a környezet védelméért a közösség minden tagja felelős.

A legutóbbi találkozón a környezetszennyezés főbb típusait és azok negatív hatásait vizsgálták meg a gyerekek a tanárnő irányításával, majd azzal foglalkoztak, mit tehetnek azért, hogy a környezetszennyezés mértékét mind globális, mind helyi szinten csökkentsék. Az óra második felében a diákok rajzok formájában közvetítették társaik számára, mit helyes, és mit helytelen tenni, ha azt szeretnék, hogy a település tisztább legyen.

Végül a gyerekek kilátogattak a központ udvarán felállított fóliasátrakba, hogy tanárnőjükkel közösen megbeszéljék a soron következő kertészkedési teendőket. Tavaly a diákok zöldségeket és virágokat termesztettek a fóliasátrakban, amit idén is töretlen lelkesedéssel szeretnének folytatni. 

A program keretében, az idei évre több környezetvédelmi aktivitásra is sor kerül, köztük a helyi park beültetésére olyan virágokkal, amelyeket a diákok a fóliasátrakban nevelgettek, gondozgattak.

A Szociális integráció ökológiai nevelés révén című program az Interetnikus kapcsolódási pontok elnevezésű projekt keretében zajlik. A projekt gyakorlatba ültetője a Szatmári Egyházmegyei Caritas Szervezet, Túrterebes Község Polgármesteri Hivatalával és a Túrterebesi Általános Iskolával partnerségben. Az Active Citizens Fund România – az Izland, Liechtenstein és Norvégia által a 2014-2021-es EGT és Norvég Alapokból finanszírozott program támogatásával megvalósuló projekt célja a Túrterebesen élő fiatal romák és helyi szereplők társadalmi szerepvállalásának erősítése.


Az Active Citizens Fund România programról

Az Active Citizens Fund România a 2014-2021-es EGT és Norvég Alapokból finanszírozott program. Az Alapok fő célkitűzése a gazdasági és társadalmi különbségek csökkentése, valamint a kétoldalú kapcsolatok megerősítése a 15 kedvezményezett ország és a donor országok (Izland, Liechtenstein, Norvégia) között. A program kezelője egy konzorcium, amelynek tagjai: Fundația pentru Dezvoltarea Societății Civile, Fundația pentru Parteneriat, Centrul de Resurse pentru Comunitățile de Romi, Fundația PACT és Frivillighet Norge, amelyek Alapkezelőként működnek az FMO – az EGT és Norvég Alapok Finanszírozási Mechanizmus Irodájának megbízásából. Az Active Citizens Fund România a civil társadalom és az aktív állampolgárság megerősítését, valamint a társadalmilag kiszolgáltatott csoportok kapacitásának növelését célozza meg. A 46.000.000 euró értékű program hosszú távon törekszik a civil szektor fenntarthatóságának és kapacitásának fejlesztésére, erősítve szerepét a demokratikus részvétel, az aktív állampolgárság és az emberi jogok előmozdítása terén, és ugyanakkor megerősítve a kétoldalú kapcsolatokat a donor országokkal (Izland, Liechtenstein, Norvégia). Az Active Citizens Fund România kapcsán bővebb információkért látogassanak el honlapjukra: www.activecitizensfund.ro. Az EGT és Norvég Alapokról a www.eeagrants.ro honlapon tudhatnak meg többet. 


A projekttel kapcsolatos bővebb információk a Szatmári Egyházmegyei Caritas Szervezetnél igényelhetők, székhely: Szatmárnémeti, Lükő Béla utca 15. szám, telefon:  0261-710464, e-mail: caritas@caritas-sm.ro.



Working together for a green, competitive and inclusive Europe.

 


 


A projekt megvalósítója a Szatmári Egyházmegyei Caritas Szervezet, Túrterebes Község Polgármesteri Hivatalával és a Túrterebesi Általános Iskolával együttműködésben. A projekt 148 000 euró támogatásban részesül az Active Citizens Fund România részéről, az Izland, Liechtenstein és Norvégia által a 2014-2021-es EGT és Norvég Alapokból finanszírozott program keretében. Jelen weboldal tartalma nem feltétlenül tükrözi a 2014-2021-es EGT és Norvég Alapok hivatalos álláspontját; bővebb felvilágosítás a www.eeagrants.org honlapon elérhető. Az Active Citizens Fund România-val kapcsolatban információk a www.activecitizensfund.ro weboldalon találhatók.