KIP-pel a hatékonyabb oktatásért

Tíz túrterebesi pedagógus vett részt a Kelenik Zoltánné által megtartott kétnapos KIP-képzésen. 


 

Egyazon csoportfoglalkozás keretében megvalósítani a felzárkóztatást és a tehetséggondozást, úgy hogy közben javul a gyermekek közötti kommunikáció és együttműködés? Dióhéjban erről szól a KIP, avagy a Komplex Instrukciós Program.

Maga a KIP, mint módszer nem újdonság a Túrterebesi Általános Iskola és a Szent Márton Központ pedagógusai számára, ugyanis a 2017-2018-as tanévben, egy közös projekt keretében ismerkedtek meg a KIP alapelveivel, alkalmazásának számos előnyével. Az iskola azóta rendszeresen tart úgynevezett KIP-órákat, de mivel az online oktatás időszakában ezek az órák szükségszerűen kimaradtak, ezért jól jött a módszerre vonatkozó ismeretek felfrissítésének, kibővítésének lehetősége, amire az Interetnikus kapcsolódási pontok projekt szolgáltatott alkalmat. A februárban indult projekt célja a Túrterebesen élő fiatal romák és helyi szereplők társadalmi szerepvállalásának erősítése. Megvalósítója a Szatmári Egyházmegyei Caritas Szervezet, a Túrterebesi Általános Iskolával és Túrterebes Község Polgármesteri Hivatalával partnerségben, támogatója pedig az Izland, Liechtenstein és Norvégia által a 2014-2021-es EGT és Norvég Alapokból finanszírozott program keretében az Active Citizens Fund România.

Az iskolai szünidő első napjaiban megtartott képzésnek a Caritas túrterebesi Szent Márton Központja adott otthon. Az eseményen a túrterebesi iskola nyolc, valamint a Caritas-központ két pedagógusa vett részt. A képzést Kelenik Zoltánné KIP-tréner tartotta, aki a 22 éves módszer kidolgozásában aktívan részt vett, majdnem egy évtizede trénerkedik és nagyon sok iskolában terjesztette el, kedveltette meg ezt az oktatási módszert. „Ott, ahol szociálisan nagy a szakadék a gyerekek között, a végletek nem is ismerik egymást. Fogalmuk sincs arról, hogy egy alulszocializált gyereknek milyen képességei vannak, hiszen más típusú órákon nem is kerülnek egymáshoz közel, szünetekben sem kommunikálnak egymással, nem tartoznak egy csoporthoz. És pontosan ez a lényege a dolognak, hogy egy csoportba kerüljenek és legyenek egymásra utalva a diákok. Ez borzasztó nehéz eleinte, de olyan rugalmasak a gyerekek, hogy nagyon rövid idő alatt meg tudják ezt szokni, és meglepődnek sokszor, hogy jé, hát nem is gondoltam, hogy mire képes ez az én osztálytársam, hogy milyen rejtett képességei vannak” – állítja Kelenik Zoltánné.

 A tréner tapasztalatai alapján a módszer alkalmazása hatékonyan visszaszorítja az iskolaelhagyás jelenségét, a KIP-es óráknak köszönhetően a gyerekek szeretnek iskolába járni, kérik és várják, hogy legyenek ilyen órák. A minden évben megtartott kompetenciamérések javuló eredeményei is a módszer hasznosságát támasztják alá.

A kétnapos képzés keretében a résztvevők felfrissítették a módszer alapelveire vonatkozó ismereteiket és áttekintették a KIP-es óraterv-készítés lépéseit. Nagyon sok olyan csapatépítő játékot játszottak, amelyek megkönnyítik a Komplex Instrukciós Módszer bevezetését az osztályokba, és szimulált órát is tartottak. A folytatásban, 15 héten keresztül minden résztvevő pedagógus hetente egy KIP-es óravázlatot készít, és továbbít majd a tréner felé véleményezés céljából.

Az iskolába járás, a tanulás minden gyermek számára élmény kellene legyen. A Túrterebesi Általános Iskola és a Szent Márton Központ munkaközössége azon munkálkodik, hogy a nehezebb körülmények között élő helyi gyermekek is szívesen járjanak iskolába és elvégezzék tanulmányaikat, megteremtve ezáltal maguk számára egy jobb jövő lehetőségét. Ebben a törekvésükben hasznos segítséget nyújt a KIP.  


Az Active Citizens Fund România programról

Az Active Citizens Fund România a 2014-2021-es EGT és Norvég Alapokból finanszírozott program. Az Alapok fő célkitűzése a gazdasági és társadalmi különbségek csökkentése, valamint a kétoldalú kapcsolatok megerősítése a 15 kedvezményezett ország és a donor országok (Izland, Liechtenstein, Norvégia) között. A program kezelője egy konzorcium, amelynek tagjai: Fundația pentru Dezvoltarea Societății Civile, Fundația pentru Parteneriat, Centrul de Resurse pentru Comunitățile de Romi, Fundația PACT és Frivillighet Norge, amelyek Alapkezelőként működnek az FMO – az EGT és Norvég Alapok Finanszírozási Mechanizmus Irodájának megbízásából. Az Active Citizens Fund România a civil társadalom és az aktív állampolgárság megerősítését, valamint a társadalmilag kiszolgáltatott csoportok kapacitásának növelését célozza meg. A 46.000.000 euró értékű program hosszú távon törekszik a civil szektor fenntarthatóságának és kapacitásának fejlesztésére, erősítve szerepét a demokratikus részvétel, az aktív állampolgárság és az emberi jogok előmozdítása terén, és ugyanakkor megerősítve a kétoldalú kapcsolatokat a donor országokkal (Izland, Liechtenstein, Norvégia). Az Active Citizens Fund România kapcsán bővebb információkért látogassanak el honlapjukra: www.activecitizensfund.ro. Az EGT és Norvég Alapokról a www.eeagrants.ro honlapon tudhatnak meg többet. 


A projekttel kapcsolatos bővebb információk a Szatmári Egyházmegyei Caritas Szervezetnél igényelhetők, székhely: Szatmárnémeti, Lükő Béla utca 15. szám, telefon:  0261-710464, e-mail: caritas@caritas-sm.ro.



Working together for a green, competitive and inclusive Europe.

 


 


A projekt megvalósítója a Szatmári Egyházmegyei Caritas Szervezet, Túrterebes Község Polgármesteri Hivatalával és a Túrterebesi Általános Iskolával együttműködésben. A projekt 148 000 euró támogatásban részesül az Active Citizens Fund România részéről, az Izland, Liechtenstein és Norvégia által a 2014-2021-es EGT és Norvég Alapokból finanszírozott program keretében. Jelen weboldal tartalma nem feltétlenül tükrözi a 2014-2021-es EGT és Norvég Alapok hivatalos álláspontját; bővebb felvilágosítás a www.eeagrants.org honlapon elérhető. Az Active Citizens Fund România-val kapcsolatban információk a www.activecitizensfund.ro weboldalon találhatók.