Beteget gondozni csak szeretettel lehet

A Caritas máramarosszigeti házi betegápoló központja 67 máramarosszigeti, rónaszéki és felsővisói beteget lát el.

A Szatmári Egyházmegyei Caritas Szervezet máramarosszigeti Szent Károly házi betegápoló központja 17 éve kezdte meg működését. Az évek során az intézmény szolgáltatásai Máramarossziget mellett elérhetővé váltak Rónaszéken és Felsővisón is.
Jelenleg a Szent Károly központ 67 beteget ápol, tudtuk meg Polyák Laura intézményvezetőtől. A rendszeres egészségügyi ellátáson kívül a Caritas házi betegápoló központ szociális szolgáltatásokat is nyújt, megkönnyítve ezáltal a betegek mindennapjait: az ápolók besegítenek a háztartási teendők elvégzésébe, vállalják a számlák kifizetését, de kiváltják a gyógyszereket és orvoshoz viszik a beteget, ha erre van igény.
A szociális segítségnyújtásban nagyon nagy szerepe van a Caritas máramarosszigeti idősklubjának. A 16 éve alapított klubot nemcsak a közös udvar köti össze a házi betegápoló központtal, hanem leginkább a közös lelkület, az önzetlen segítésre való törekvés. Húsvét előtt például az asszisztensek és néhány klubtag összefogott, és nagytakarítást tartottak egy helyi 94 éves hölgy lakásán, aki a betegápoló gondozottjai közé tartozik.
Szintén húsvét előtt történt, hogy három nagylelkű helyi magánszemély pénzbeli adománya révén ünnepi élelmiszercsomagokat állítottak össze és szállítottak ki a Caritas máramarosszigeti és rónaszéki munkatársai azoknak a gondozott időseknek, akik sem a bevásárlást, sem az ünnepekre való sütést-főzést nem tudják elvégezni, akár azért, mert nehezen mozognak, akár azért, mert nehéz anyagi körülmények között élnek. A húsvéti akció keretében összesen 30 idős kapott tartós élelmiszereket, hús- és tejtermékeket, kalácsot és süteményt tartalmazó élelmiszercsomagot.
„Sok betegünk igazi családtaggá vált.”- állítja Gallov Imola, a szigeti központ asszisztense. Laura és Imola büszkén mutatták meg a központ fényképalbumát. A legkedvesebb betegekkel készült közös fotók mellett helyet kaptak az albumban az idősklub tagjaival készült képek is.
Arra a kérdésünkre, hogy miért is csinálja azt, amit csinál, Laura így felelt: „Amikor esténként elgondolkodom azon, mit is tettem ma, és vonalat húzok, érzem azt a lelki örömöt, amit nekem a betegápolás és az ehhez fűződő élmények nyújtanak. Hát ezért.”

Ön is segíthet

Jövedelemadója 2%-ának a Szatmári Egyházmegyei Caritas Szervezet felé való átirányításával közvetlenül hozzájárul a máramarosszigeti Szent Károly házi betegápoló központ működéséhez. Amennyiben adója 2%-át a szervezetnek ajánlaná, töltse ki a 230-as űrlapot a Caritas adataival és legkésőbb május 25-ig juttassa el a lakhelyéhez tartozó adóhivatalba vagy adja le a máramarosszigeti Caritas-irodába. A szervezet adatai: Asociația Organizația Caritas a Diecezei Satu Mare, adószám 4960929, banki számlaszám: RO80 RNCB 0221011282140001.