Maraton de binefacere pentru copii cu disabilităţi

În 21 iunie va avea loc maratonul de binefacere „18 km pentru copii cu disabilităţi.

În anul 2008 beneficiarii sumelor strânse de participanţi vor fii copii cu disabilităţi care frecventează Centrul de Reabilitare Sf. Iosif. În acest an BCR este partenerul asociat al evenimentului şi sponsor este Autonet prin Asociaţia Consult Scolari.

Înregistrarea participanţilor începe la ora 8 în faţa sediului Organizaţiei Caritas Satu Mare, din Piaţa Libertăţii nr.20 iar startul se va da la ora 8.30. Traseul de anul trecut se modifică parţial: Piaţa Libertăţii - Bulevardul I.C.Brătianu - Calea Traian - Strada Griviţei - Strada Avram Iancu, Bulevardul I.C.Brătianu - Piaţa Libertăţii - Strada Ştefan cel Mare - Strada Ady Endre - spre Micula, sosire la terenul de fotbal.

Toţi participanţi la înregistrare vor primi un număr de start şi o cartelă de control care trebuie vizat la punctul de control care se va afla la jumătatea distanţei de 18 km. Toţi cei care parcurg cel puţin distanţa până la punctul de control, vor primi o masă şi o băutură gratuit la sosirea din Micula. Cei care doresc să se oprească aici vor fi transportaţi la sosire cu microbuz. Convoiul va fi însoţit de maşinile centrelor de îngrijire la domiciliu, care vor asigura asistenţa medicală în caz de nevoie.

La sosire maratonişti vor fi aşteptaţi cu jocuri, tombolă, muzică şi un stand de prezentare a Organizaţiei Caritas Satu Mare unde cei interesaţi pot cunoaşte mai îndeaproape activitatea acestuia. Vor fi puse în vânzare articole pregătite de beneficiarii Organizaţiei şi diverse articole promoţionale contravaloarea cărora va fi o contribuţie în plus pentru copii cu disabilităţi. Pentru toţi participanţii asigurăm transportul înapoi în oraş cu autobuze.

Maratonul a fost lansat pentru prima dată în anul 2007 cu titlul „17 km pentru semenii noştri”, întrucât Organizaţia Caritas Satu Mare anul trecut a avut 17 ani de existenţă. Principiul pe baza căreia am organizat acest maraton a fost implicarea şi mobilizarea comunităţii locale cu un scop caritativ. Astfel prin intermediul fiecărui kilometru parcurs, fiecare participant a avut ocazia să atragă o anumită sumă pentru susţinerea serviciilor organizaţiei.

Firmele partenere ale evenimentului au oferit sprijinirea Organizaţiei Caritas Satu Mare oferind o sponsorizare în măsura kilometrilor parcurşi de fiecare participant. Acţiunea a fost declarată la nivel naţional drept cea mai inspirată acţiune de sensibilizare a comunităţii locale faţă de problemele sociale existente deoarece a presupus participarea activă atât a mediului de afaceri cât şi a comunităţilor locale. La maraton au participat peste 380 de persoane.

Parteneri media:

Radio Transilvania, Informaţia Zilei, Satu Mare Online, City Radio, Friss Ujsag, Szatmar.ro