Maraton de binefacere - 5 iunie 2010

Cu fiecare pas oferi o nouă şansă! Mergi cu noi pentru copii familiilor sărace!

În 5 iunie va avea loc a patra ediţie a maratonului de binefacere organizat de Caritas Satu Mare. În 2010 suma strânsă cu ajutorul maratonului va fi destinată celor 442 de copii aflaţi în dificultate care frecventează centrele de zi ale Organizaţiei Caritas Satu Mare. Motoul evenimentului este: Cu fiecare pas oferi o nouă şansă! Sponsorul principal este Banca Comercială Română (BCR), partenerul evenimentului este firma Autonet prin Asociaţia Consult Scolari.

În acest an Organizaţia Caritas apelează la susţinerea comunităţii pentru a sprijini cauza copiilor aflaţi în dificultate. Astfel cei care doresc să participe la maraton sunt invitaţi să contribuie cu o taxă de participare, care pentru o persoană este de 3 RON. Pentru copii sub 14 ani participarea este gratuită. Grupurile beneficiază de taxe reduse, astfel taxa de participare pentru 3 persoane este 8 RON, pentru 4 persoane 10 RON şi pentru un grup de 10 persoane 25 de RON. Organizatorii îi invită pe participanţi ca în numele solidarităţii să poarte un tricou alb sau roşu la maratonul din acest an.

Înregistrarea participanţilor va începe la ora 8.00 în faţa sediului Organizaţiei Caritas Satu Mare (P-ţa Libertăţii nr.20), iar startul se va da la ora 8.45. Există posibilitatea de preînregistrare. Cei interesaţi sunt invitaţi să meargă la secretariatul Organizaţiei între 31 mai - 4 iunie, unde după plata taxei de participare vor primi cardul de start pe baza căruia la sosire vor beneficia gratuit de un babgulyas şi o răcoritoare.

Pe drum siguranţa participanţilor va fi asigurat de către Poliţia Rutieră iar îngrijirea medicală în caz de nevoie este asigurată de specialiştii Centrelor de îngrijire la domiciliu al Organizaţiei.

Sosirea va fi în curtea grădiniţei din Micula unde participanţi vor avea parte de programe colorate. Vor fi concerte cu trupe amatoare din Satu Mare, jocuri de abilitate, concursuri, pictură pe faţă pentru copii, animale din baloane şi va avea loc o prezentare de dresaj canin oferit de şcoala de dresaj Alpha K9. Autobusele cu care este asigurat transportul participanţilor spre oraş vor fi din oră în oră între orele 14-17.

Maratonul din 2010 face parte din evenimentele care marchează aniversarea de 20 ani al Organizaţiei Caritas Satu Mare

Sponsor principal:

Parteneri: