Întâlnirea centrelor pentru vârstnici la Moftinu Mare

În data de 26 iunie membri Clubului „Speranța” al Caritas au vizitat membri Clubului de vârstnici „Maica Domnului”.

Prima destinație a oaspeților sătmăreni a fost biserica romano-catolică din localitate – un monument istoric impresionant. Localnica Linzenbold Eva a prezentat vizitatorilor istoria bisericii și a oferit detalii interesante despre obiectele de cult din incintă.
După vizitarea bisericii vârstnicii de la Centrul „Speranța” s-au îndreptat spre locul întâlnirii cu clubul din Moftinu Mare. Membrii celor două cluburi au pregătit masa de prânz împreună, împărtășind cele mai reușite rețete. Pensionarii din Moftinu Mare au preparat ciorbă și ștrudel, iar cei din Satu Mare gulaș și caramancă. Pentru cei care nu știu ce anume este caramanca – un desert gustos care se pregătește foarte încet – cel puțin așa pare, pentru că dispare extrem de repede de pe tavă. Caramanca pregătită conform rețetei sătmărencei Koromoszley Sára a avut un succes imens atât la sătmăreni cât și la gazde. Membrii Clubului „Maica Domnului” sunt maiștrii ștrudelului. De la Kellényi Judit, coordonatoarea centrului am aflat că fiecare membru al echipei își cunoaște foarte bine sarcina, de aceea activitatea se derulează foarte eficient. Gazdele au pregătit ștrudel umplut cu cartofi și gem.
Este o tradiție la ambele cluburi să-i felicite pe membrii care își serbează ziua de naștere în aceeași lună. De data aceasta vârstnicii născuți în luna iunie au fost felicitați în cadrul evenimentului. Grigor Ana, Koromoszley Sára și Mureșan Victor (de la Centrul „Speranța”), Fecser Felícia, Ginál Rozália și Villand Sarolta (de la Centrul „Maica Domnului”) au primit câte o garoafă albă și multe felicitări din partea colegilor de club.
Vârstnicii se pregătesc deja pentru întâlnirea de anul viitor.