Îngrijind mediul înconjurător devenim mai buni

Beneficiarii Centrului Comunitar „Sf. Martin de Tours” învaţă să ocrotească şi să înfrumuseţeze mediul înconjurător.

Centrul Comunitar „Sf. Martin de Tours” din Turulung şi Societatea Carpatină Ardeleană au demarat un proiect comun cu scopul de a-i ajuta pe beneficiarii centrului să conştientizeze importanţa ocrotirii mediului înconjurător, şi mai mult, să-i familiarizeze cu metode concrete de protecţie a mediului. În proiect s-a implicat şi Clubul Rotary, oferind un sprijin în valoare de 6000 de lei.
Pe parcursul a celor trei luni în care se derulează proiectul, elevii de gimnaziu care frecventează centrul vor avea prilejul să acorde atenţie sporită mediului în care trăiesc, înfrumuseţându-l şi ocrotindu-l. Experţii SCA vor oferi ajutor tinerilor în plantarea ierbii în zona spaţiului de joacă a centrului, în amenajarea unui traseu de observare a naturii, dar şi în construcţia şi amplasarea unor cuiburi de lemn pentru hrănirea păsărilor care nu migrează în sud, astfel ajutându-i să supravieţuiască iarna.
Tinerii care se obişnuiesc să aibă grijă de natură, vor dezvolta o atitudine grijulie şi faţă de persoanele aflate în mediul lor. Ocrotind natura, devenim oameni mai buni. Scopul proiectului este implicit şi acesta.