Conferinţa "Societăţile civile europene - Magne - Satu Mare - Weitnau"

Între 12-14 septembrie directorul general al Organizaţiei Caritas al Diecezei Satu Mare, doamna Löchli Terézia Tündér şi directorul responsabil pentru programe sociale, domnul dr. Kósa Attila Kálmán au participat în Weitnau Germania la conferinţa europeană "Bürgergesellschaften Europas - Magne - Satu Mare - Weitnau"  (Societăţile civile europene - Magne - Satu Mare - Weitnau).

Evenimentul care a întrunit 120 de participanţi a fost organizat de către Uniunea Femeilor din Weitnau în cadrul unui proiect finanţat de Uniunea Europeană.

În cadrul conferinţei s-a discutat asupra sensibilităţii faţă de problemele sociale în abordarea celor 3 oraşe - Weitnau (DE), Magne (FR), Satu Mare. În discursul său, Markus Ferber, deputat la Parlamentul European a spus că valorile europene pot fi transmise cel mai bine prin acţiuni concrete, prin colaborare.