Concertul de binefacere "Un milion de stele"

Vineri, 12 octombrie începând cu ora 18.00 pe Aleea Coposu va avea loc Concertul de binefacere "Un milion de stele" a Organizaţiei Caritas a Diecezei Satu Mare. Scopul evenimentului este sprijinirea serviciilor oferite de Centrele de Îngrijire la Domiciliu.

În programul concertului vor apărea pe scenă Cserey Csaba şi Balogh Feri cu percuţii, Opus 4 cu melodii evergreen. Artiştii oferă concertul în mod voluntar.

Toţi cei care doresc să sprijine munca Centrelor de Îngrijire la Domiciliu o pot face cumpărând bilete de tombolă începând cu 3 octombrie la sediul Organizaţiei din Piaţa Libertăţii nr.20 şi la faţa locului. Preţul unui bilet este 20 de lei. Premiile sunt următoarele: 3 abonamente Fitness oferite de Primagym, o cină pentru 2 persoane oferită de Restaurantul Al Capone, un tuns şi coafat oferit de Verdes Kitty coafor, o manichiură oferită de Hail Gabriella manichiuristă. Firma Autonet va expune şi va pune la licitaţie lucrările studenţilor de la Facultatea de Arte Plastice din Cluj Napoca, confecţionate din piese de schimb.

La faţa locului pot fi achiziţionate lumânări, simbolul acestui eveniment şi se pot face donaţii directe. Cele 9 Centre de Îngrijire la Domiciliu oferă servicii pe aria a 14 localităţi. Anual aceste centre îngrijesc peste 900 de persoane, vârstnici, bolnavi.

În caz de ploaie evenimentul va avea loc la centrul Cultural G. M. Zamfirescu, pe B-dul Transilvania nr.3.

Serviciile pe care le oferă centrele de îngrijire sunt următoarele: îngrijirea medicală, supravegherea şi tratamentul bolnavilor, igiena corporală şi a patului, ajutor în alimentaţie, exerciţii de mişcare, menaj, cumpărături, procurare de medicamente, administrarea şi gestionare a documentelor oficiale, informare despre drepturi şi facilităţi, instruirea aparţinătorilor cu privire la îngrijirea bolnavilor, consiliere pentru sănătate, asigurarea mijloacelor de îngrijire medicală. Prin implicarea aparţinătorilor în procesul de îngrijire, prin susţinerea şi instruirea lor, bolnavii pot să rămână într-un mediu familial, astfel ei se recuperează mai repede. Organizaţia Caritas consideră că fiecărei persoane trebuie să i se acorde şansa de a trăi în demnitate, în ciuda bolilor sau durerilor de care suferă.