Balul Strugurilor la Centrul „Speranța”

Vârstnicii și-au adus aminte de vremurile de odinioară, bucurându-se împreună de frumusețea toamnei și culesul strugurilor.

Centrul de Zi „Speranța” pentru Vârstnici al Organizației Caritas a organizat în data de 20 septembrie, joi a douăzeci și patra ediție a festivității închinate străvechiului obicei: culesul strugurilor.

„Îmi amintesc întotdeauna cu drag cum am cules strugurii în copilărie. M-am gândit că acest eveniment deosebit: culesul strugurilor, ar trezi amintiri plăcute și în vârstnicii care frecventează clubul nostru, de aceea îl organizăm an de an” – a povestit coordonatoarea instituției, Magdolna Hauler despre începuturile evenimentului.

Ca de fiecare dată, pensionarii au pregătit un program cultural-artistic. Marchiș Gheorghe (Gigi) a vorbit despre efectele benefice ale vinului, afirmând că: „Orice ar fi și orice am face, un pahar – două de vin bun ne face mai veseli și mai buni”. Octogenarul Kruzlics János a recitat poezii dedicate toamnei și vinului scrise de marele poet maghiar, Petőfi Sándor. Kiss Ana a recitat și ea o poezie frumoasă, iar apoi membrii clubului au cântat împreună cântece populare, șlagăre din tinerețe.

După programul artistic, vârstnicii și-au felicitat colegii născuți în luna august și septembrie. Sărbătoriții lunii august: Bozga Rozalia, Pap Cornelia, Bondici Rozalia, Makra Julianna și Leiti Anna, cât și membrii de club născuți în prima lună de toamnă: Cherecheș Eugenia, Puiu Mircea și Rozalia au primit flori, mici atenții și pupici din partea colegilor. Au lipsit de la eveniment sărbătoriții: Simon Zoltán, Toma Ferenc, Cseke Éva, Varga József, Hannus Mária, Kamuti Jenő, Szilágyi Zsuzsanna, Rusu Ileana și Botos Julianna. Festivitatea a continuat cu dans și multă voie bună.

Următorul eveniment important în viața clubului „Speranța” va fi marcarea Zilei Internaționale a Persoanelor Vârstnice. Pentru evenimentul organizat în data de 9 octombrie pensionarii pregătesc un program inedit – ne-a informat Magdolna Hauler.